نامه سرگشاده به فریب خوردگان تبلیغات دولت های باکو و آنکارا

سال ها است فریب خوردگان تبلیغات دروغین دولت های باکو و آنکارا در سایت های اینترنتی به اشاعه دروغ درباره مناقشه قره باغ و نسل کشی ارامنه توسط ترکیه مشغولند.این مطلب تلاشی است برای پاسخی ساده به این دروغ ها.

 

ادعای دولت باکو: ارمنستان خاک جمهوری آذربایجان را اشغال نموده است و بسیاری از مردم آن کشور را آواره کرده است !

 

جواب : به اعتراف آمارهای خود جمهوری آذربایجان ٬ بیش از 75 درصد مردم منطقه آرتساخ ( قره باغ ) را تا قبل از آغاز مناقشه در این منطقه ٬ ارامنه تشکیل می دادند . این مردم همانند مردم جمهوری آذربایجان و ارمنستان ٬ در زمان فروپاشی شوروی ٬ با برگزاری همه پرسی و با رای اکثریت مردم ٬ استقلال قره باغ را از شوروی اعلام نمودند .

 

اگر استقلال قره باغ غیر قابل قبول است ٬ پس چطور استقلال کوزوو ٬ تیمور شرقی ٬ سودان جنوبی و خود جمهوری آذربایجان به حق است ؟!

 

از سوی ديگر ٬ جمهوری آذربایجان در زمان طرح مسئله آواره ها  فراموش می کند“  که این کشور نیز باعث آواره شدن صدها هزار ارمنی ساکن باکو و سایر مناطق جمهوری آذربایجان شده است . همچنین دولت باکو بیان نمی کند که ارتش این کشور هنوز منطقه شاهومیان “ و نیز بخش دیگری از خاک جمهوری آرتساخ ( قره باغ ) را اشغال نموده است و مردم ارمنی این مناطق را آواره کرده است .

 

ادعا : جمهوری ارمنستان مردم غیر ارمنی قره باغ را ( از جمله در خوجالی “  ) قتل عام نموده است !

 

جواب: سال ها قبل از حادثه مورد ادعای دولت باکو در خوجالی ( که در 1992 بوده است ) جمهوری آذربایجان شروع به قتل عام غیر نظامیان ارمنی در شهرهای سومگاییت “ ( در سال 1988 میلادی ) ٬ گنجه ( کیروف آباد ) ( در 1988 ) و باکو ( در 1990 ) نمود . در واقع کشتار غیر نظامیان در مناقشه قره باغ را جمهوری آذربایجان و از شهر سومگاییت شروع کرده است . از سوی دیگر ٬ دولت باکو ذکر نمی کند که نیروهای جمهوری آذربایجان در همان سال حادثه مورد ادعایشان در خوجالی ٬ یعنی در سال 1992 میلادی ٬ زنان ٬ کودکان و سالخوردگان ارمنی روستای ماراقا “ در قره باغ را قتل عام نموده و مثله کردند .

 

و اما در مورد حادثه موسوم به خوجالی نیز همین بس که ایاز مطلب اف“ ٬ رییس جمهور وقت جمهوری آذربایجان ٬ عین الله فتح الله اف ٬ خبرنگار اهل جمهوری آذربایجان و چنگیز مصطفی اف ٬ گزارشگر این حادثه از جمهوری آذربايجان ٬ اعتراف داشته اند که شواهد موجود نشان دهنده آن است که حادثه خوجالی توسط نیروهای خود جمهوری آذربایجان و به دلایل اشتباه نظامی و نیز سوء استفاده سیاسی از این حادثه برای سرنگونی رییس جمهور وقت صورت گرفته است . نکته جالب این است که اجساد غیر نظامیان در نزدیکی محل تمرکز نیروهای جمهوری آذربایجان ( آغدام ) کشف شدند و نه در نزدیکی خود خوجالی !

 

از سوی دیگر ٬ دولت باکو سال ها است که از عکس های حوادث دیگر به دروغ به عنوان عکس های خوجالی “  استفاده می کند !

 

ادعا : ارامنه بعد از الحاق قفقاز از ايران به روسيه ٬ به قره باغ مهاجرت كرده اند و تا پيش از آن در قره باغ سكونت نداشته اند !

 

جواب : در این صورت چگونه می توان وجود کلیساهای دارای سنگ نوشته های ارمنی که از قرن چهارم میلادی تا زمان فوق الذکر ( الحاق قفقاز به روسيه ) ساخته شده اند ٬ همانند آماراس “ ٬ گاندزاسار “ ٬ دادی وانک “ ٬ گتچاوانک “ ٬ یریتس مانکانتس “ و … را توجیه کرد ؟! چگونه می توان وجود حکومت های خودمختار ارمنی با نام ملوک خمسه “ ( پنج ملیک ارمنی قره باغ ) در زمان تسلط ایران بر قفقاز را توجیه کرد ؟!( مورخان غير ارمنی ٬ از جمله ميرزا جمال جوانشير قره باغی ٬ نويسنده ترك زبان كتاب تاريخ قره باغ “ ٬ به وجود حكام ارمنی فوق الذكر اذعان داشته اند . )

 

ادعا : اگر ارامنه خواهان استقلال در قره باغ هستند ٬ چرا اقدام به اشغال مناطق اطراف آن ( همچون کلبجر “ و فیزولی“  ) نموده اند ؟!

 

جواب : مناطق مذکور جزیی از آرتساخ ( قره باغ ) تاریخی بوده و در زمان الحاق اجباری آن به جمهوری آذربایجان شوروی ٬ از قره باغ جدا شده اند . ( گواه تعلق تاریخی این مناطق به قره باغ ٬ وجود کلیساها و آثار تاریخی ارمنی ٬ همچون  تسيتسرناوانك “ در مناطق مذکور است. ) همچنین ٬ اگر نگاهی به نقشه قره باغ و وضعیت آن در زمان شوروی بیاندازید ٬ خواهید دید که مناطق اطراف قره باغ برای حفظ امنیت سکنه این منطقه نقش حیاتی دارند و در صورتی که تا قبل از حل نهایی مناقشه قره باغ و تعیین وضعیت این منطقه ٬ مناطق اطراف به جمهوری آذربایجان بازگردانده شوند ٬ دولت باکو همانند زمان جنگ قره باغ ٬ از این مناطق برای حمله به مناطق مسکونی قره باغ استفاده خواهد کرد.

دو نکته تکمیلی :

1 – دلیل ایجاد بحران قره باغ آن بوده است که جمهوری آذربایجان سعی نموده است  از طریق نظامی حق مردم قره باغ در تعیین سرنوشتشان را پایمال نماید .

2 – در زمینه سوء استقاده جمهوری آذربایجان از قطعنامه های سازمان ملل متحد درباره مناقشه قره باغ ٬ باید گفت که هدف اصلی این قطعنامه ها برقراری آتش بس در منطقه مورد مناقشه بوده است و در واقع خود جمهوری آذربایجان در زمان جنگ قره باغ از اجرای این قطعنامه ها سر باز می زد. ( و اکنون نیز تهدید به حل نظامی مناقشه قره باغ می نماید  . ) این در حالی است که ارمنستان ٬ همسو با میانجی گران بین المللی ٬ خواهان حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ بر اساس حقوق بین المللی است . 

در نهایت ٬ راه حل منصفانه این مناقشه برگزاری همه پرسی با شرکت همه سکنه ارمنی و آذری قره باغ و تعیین وضعیت استقلال یا عدم استقلال این منطقه بر اساس نتیجه این همه پرسی و نیز بازگشت همه آوارگان ارمنی و آذری به خانه و کاشانه شان است .

 

ارمنستان با این مسئله موافق است اما دولت زیاده خواه باکو راضی به حق تعیین سرنوشت مردم قره باغ و اعلام استقلال آن ها( در صورت تایید این مسئله از طریق همه پرسی با شرکت سکنه منطقه) نیست ! در واقع از دید جمهوری آذربایجان ٬ مردم این کشور حق داشتند از شوروی مستقل شوند اما مردم قره باغ حق ندارند مستقل زندگی کنند !

 

و اما در مورد نسل کشی ارامنه :

 

در شرایطی که انجمن بین المللی محققان نسل کشی ها International Association Of Genocide Scholars وقوع این جنایت را تایید کرده است و صدها روشنفکر ترک تبار ترکیه ( همچوناورهان پاموک“ ٬ برنده جایزه نوبل“ و حسن جمال ٬ نوه جمال پاشا ٬ یکی از سازمان دهندگان این قتل عام ) و ده ها هزار شهروند عادی ترک و کرد ترکیه ( با امضاء در سایت ozurdiliyoruz.com و شرکت در مراسم سالگرد نسل کشی ارامنه در شهرهای ترکیه ٬ از جمله در استانبول ) به خاطر این جنایت تاریخ کشورشان ابراز ندامت کرده اند ٬ معلوم نیست چرا فریب خوردگان داخلی تبلیغات باکو و آنکارا کاسه داغ تر از آش شده اند و این قتل عام را توجیه یا انکار می کنند ؟!!

 

از سوی دیگر ٬ شماری از این فریب خوردگان مدعی دشمنی ارامنه و ارمنستان با ایران بوده و تظاهر به دوستی جمهوری آذربایجان با ایران دارند !

 

در این صورت چرا حتی در یک نقشه از نقشه های افراطی ترین احزاب ارمنی هیچگونه ادعای ارضی نسبت به ایران وجود ندارد اما در کتاب های درسی جمهوری آذربایجان ( از جمله Ata Yurdum ) و سخنان مقامات این کشور همواره تلاش جمهوری آذربایجان برای تجزیه ایران و جدایی مناطق شمال غربی ایران مشهود است ؟!

 

منابع برای بررسی مطالب مطرح شده :

 

http://www.garabagh.org

 

http://www.xocali.net

 

http://www.maragha.org

 

http://www.baku.am

 

http://www.sumgait.info

 

http://www.karabakhrecords.info

 

http://www.ozurdiliyoruz.com

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Karabakh

 

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Nagorno-Karabakh

 

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_armenia

 

http://www.genocidescholars.org/about-us/statements-resolutions

 

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Turkic_peoples#History

 

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Turkish_people

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Turkic_migration

 

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Anatolia

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sumgait_Pogrom

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Kirovabad_pogrom

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Baku_Pogrom

 

http://www.arannews.ir/fa/news/31525.aspx

 

 

Advertisements
این نوشته در نسل کشی ارامنه و نژادپرستی ضد ارمنی توسط جمهوری آذربایجان, نسل کشی ارامنه ، غصب موطن آن ها و نژاد پرستی ضد ارمنی توسط ترکیه, توطئه های جمهوری آذربایجان علیه ایران, تاریخ ٬ جنگ و اخبار آرتساخ ( قره باغ ), حقایق حادثه مربوط به ” خوجالی “ ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

1 پاسخ برای نامه سرگشاده به فریب خوردگان تبلیغات دولت های باکو و آنکارا

  1. متاسفانه حق تعیین سرنوشت برای ملتها توسط دولتهای بسیاری پایمال می شود.
    مسئله قره باغ از نگاه انسانی بسیار ساده است، صرف نظر از تاریخ و اسناد و مدارک، مردمی که امروز در آن منطقه زندگی می کنند نمی خواهند بخشی از جمهوری آذربایجان باشند. نمی خواهند و نمی خواهند. ای کاش دولتمردان باکو می توانساتند این را درک کنند.

Leave a Reply نظر بدهید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s